اهواز

     ديروز كلي تعريف كرديم و به به و چه چه گفتيم كه خوشبختانه از گرد و خاك خبري نيست.امروز صبح كه از خواب پا شدم ديدم اي داد و بيداد چه گرد و خاكي!! از خوزستان كه بروي بيرون همه جا باران و برف و سهم ما خوزستاني خاك.خدايا شكر!!!!

(خوشبختانه اوضاع به فجيعي اين عكس ها نيست!!)

+ نوشته شده در  یکشنبه سی ام بهمن ۱۳۹۰ساعت 8:5  توسط ف.علوي  | 

      يكي از خوانندگان محترم اطلاعاتي در خصوص دانشكده ي سه گوش و ساختمان دارايي مي خواست.به روي چشم اين مطلب را در مورد دانشكده ي سه گوش پيدا كردم در خصوص ساختمان دارايي هم اگر مطلب پيدا شد آن هم به روي چشم :  

   در سال 1309 هجری شمسی در پی تصمیم رضاخان برای تاسیس بانک های جدید از یک مدرسه معماری در آلمان به نام باهاوس درخواست شد تا روی معماری بومی خوزستان مطالعه و در نهایت طرح معماری بنای دانشکده سه گوش فعلی را پیشنهاد کند. پس از انجام مطالعات گروه معماران آلمانی بر روی معماری آجری دزفول و شوشتر در نهایت طرح ساختمان دانشکده سه گوش را که در آن زمان متعلق به بانک ملی بود به همراه طرح ساختمان راه آهن و ساختمان های مسکونی بانک ملی در سال 1315 تهیه شد و به تصویب رسید. ساختمان سه گوش با همکاری مهندسان و معماران ایرانی و آلمانی ، مقارن با احداث پل معلّق فلزی اهواز که خود از شگفتی های پل سازی فلزی در روزگار خویش محسوب می گردید، احداث شد. این ساختمان در ابتدا متعلّق به بانک ملّی بود وسپس محل استقرار استانداری، فرمانداری و شهرداری اهواز گردید و بعدها با توجه به نیازشدید دانشگاه جندی شاپور، برای محلّی جهت استقرار دانشکدة پزشکی ، به بهای تمام شدۀ آن، به مبلغی معادل یک ششم ارزش روز خود با اقساط سه ساله به دانشگاه فروخته شد وسند آن بین بانک ملی و نمایندۀ دانشگاه به تاریخ مهرماه1336 امضا شد .

     طراحی این ساختمان در اصل آلمانی می باشد و از کاشیکاری های طراحی اسلامی و طاق های بلند درآن بهره گرفته شده و سبک کاشی کاری و آجرکاری آن و کارهای تزییناتی که با آجر انجام گرفته در حال حاضر منسوخ شده و این بنا نگینی در دل بناهای شهر اهواز است.

     ترمیم جزیی دانشگاه پس از پایان جنگ تحمیلی انجام شد.این دانشکده در نقطه ای بسیار مناسب با چشم انداز معماری زیبا و رو به رودخانه کارون واقع شده است که به عنوان یکی از نمادهای شاخص فرهنگی شهر اهواز محسوب شود .

+ نوشته شده در  شنبه بیست و نهم بهمن ۱۳۹۰ساعت 8:20  توسط ف.علوي  | 

عالي : پيش بيني اشتباه هواشناسي

     هواشناسي در ۲ هفته ي اخير بارها پيش بيني كرده بود كه پس از بارندگي ها ، هواي اهواز غبارآلود شده و باز هم ميزبان گرد و خاك ها خواهيم بود.خوشبختانه تمام پيش بيني ها غلط از آب درامد و شاهد هوايي بسيار عالي و تميز و شيك!! بوديم.

خوب : نظافت و پاكيزگي شهر

     اگر يك روز عصر عاشورا از خيابان ۲۴ متري گذر كنيد خيابان را پر از ليوان يك بار مصرف ، شيشه ي گلاب و ساير بقاياي مراسم عزاداري خواهيد بود.و رفتگران بينوا تا چند روز بايد اين خيابان را آب و جارو كنند تا تميز شود.هفته ي گذشته عصر روز ۲۲ بهمن از مسير راهپيمايي عبور مي كردم ؛ مسير پاكيزه و آب و جارو شده بود.مشخص بود كه هم مردم رعايت كرده اند و هم مسؤولان.

متوسط : اين هفته موضوع متوسط نداريم!!!!

ضعيف : ۱- پل هشتم ۲- وضعيت پاركها

  1. پل هشتم اهواز كه قرار بود در دهه ي فجر افتتاح شود ؛ افتتاح نشد كه نشد!! جايگاه مديريت زمان در شهر ما كجاست؟
  2.  قديمي ها مي گفتند يك سوزن به خودت بزن يك جوالدوز به ديگران.كمي از خودمان انتقاد كنيم.پارك هاي تفريحي اهواز وضعيت خيلي جالبي ندارند يك علتش هم خود ما هستيم.چرا خودمان در پارك ها نظافت را رعايت نمي كنيم.سطح پارك ها به ويژه زير صندلي پر از پوست و تخمه و پاكت چيبس و پفك است.اگر ما مردم خودمان رعايت نكنيم چه توقعي از مسؤولان داريم؟
+ نوشته شده در  شنبه بیست و نهم بهمن ۱۳۹۰ساعت 8:11  توسط ف.علوي  | 

     راهپیمایی ۲۲ بهمن امسال تغییر مسیر داده است.به علت بسته بودن خیابان نادری این راهپیمایی از حسینیه اعظم در خیابان طالقانی شروع و پس از عبور از خیابان ۲۴ متری و پل نادری و دانشکده ۳ گوش به فلکه ساعت منتهی می شود.این هم یک تنوع.

عکش مناسب از فلکه ساعت نداشتم به همین خاطر عکس از دانشکده سه گوش گذاشتم.

+ نوشته شده در  سه شنبه هجدهم بهمن ۱۳۹۰ساعت 9:57  توسط ف.علوي  | 

     پل نهم اهواز كه خيابان ۱۸ متري چهارم كيان آباد را به بلوار منتهي به فلكه ي فرودگاه را متصل مي كند در حال ساخت است و انشاالله گوش شيطان كر در سال ۹۲ به بهره برداري مي رسد.            

     پل نهم به صورت دو پل جداگانه و در كنار هم ساخته خواهند شد كه طول كل اين دو پل برابر با 980 متر خواهد بود و با ساخت و تكميل آن ارتباط آسان مناطق ملي راه و كيانپارس اهواز برقرار خواهد شد.

     با توجه به اينكه هم اكنون ترافيك مناطق كوروش، ملي راه و ترافيك ورودي مسجدسليمان ، شوشتر، رامهرمز، لالي و ايذه تنها از طريق پل سوم و مسير فلكه نخل ميسر است و اكثر اوقات به دليل ازدحام ترافيك انسداد مسير رخ مي دهد با احداث پل نهم اين گره ترافيكي به طور كامل مرتفع خواهد شد.

     اين پل به صورت تمام بتني و پيش تنيده خواهد بود كه دهانه اصلي آن به طول 151 متر و از نوع باكسي پيش تنيده خواهد بود كه بر روي قسمت اصلي رودخانه احداث كه در نوع خود در كشور بي نظير و براي اولين بار با چنين دهانه اي و سازه اي ساخته مي شود.همچنين براي نخستين بار است كه بر روي رودخانه كارون پلي ساخته خواهد شد كه هيچ گونه پايه اي در رودخانه قرار نخواهد گرفت و كليه مسايل هيدرولوژي و مهندسي رودخانه به طور كامل در اين طراحي در نظر گرفته شده است. در مسير طرفين اين پل نيز تقاطع هاي غير همسطح پيش بيني گرديده كه اتصال اين پل را به طور كامل با جاده هاي ساحلي طرفين پل برقرار خواهد نمود. جاده هاي طرفين پل به صورت بلوار از تقاطع خيابان وهابي كيانپارس آغاز و با برخورد با يك تقاطع غير همسطح پارك شهروند تا فلكه فرودگاه ادامه پيدا خواهد كرد.

+ نوشته شده در  یکشنبه شانزدهم بهمن ۱۳۹۰ساعت 9:12  توسط ف.علوي  | 

    کوت عبدالله نام منطقه‌ای در جنوب بخش شرقی شهر اهواز مرکز استان خوزستان ایران است.

     کوت عبدالله (به لهجه عربی اهواز بمعنای قلعه عبدالله) نام منطقه‌ای در باختر شهر اهواز مرکز استان خوزستان ایران است.

     عبدالله فرزند ارشد شيخ خزعل آخرين حاکم خودمختار خوزستان بود. وی درسال ۱۹۲۵ ميلادی توسط رضا شاه از قدرت برکنار شد. اين منطقة يکی از پرجمعيت‌ترين محلات عرب نشين اهواز است. تركيب قومي اين منطقه مركب از اقوام عرب (از طوايف مختلف)، لر و بختياري (قنواتي، كردوني، آلبوكرد، دشت بزرگ و..) و اقلیتی از استان بوشهر (دشتستانی و دشتی )اقليتي از دزفولي و شوشتري است، هر چند كه بدليل مجاورت و تأثيرپذيري و يا اخلاط قومي اكثر آنها داراي پوشش و گاه لهجه عربي هستند ليكن در گذشته لهجه اكثر اهالي در محله اصلي كوت عبدالله "قنواتي" و مشابه آن بوده است با اين وجود با مهاجرت بيشتر اقوام غير عرب به شهر اهواز بويژه پس از انقلاب، جمعيت عرب آن رو به افزايش است. بخشي از امكانات و تأسيسات شركت نفت از جمله دانشگاه صنعت نفت و محله كانتكس و استيشن در اين منطقه قرار دارند.

     اتوبان کمربندی اهواز که از این محله می‌گذرد به جاده کوت عبدالله معروف است. تمامی مناطقی که در حاشیه این مسیر قرار دارند را از طریق این جاده آدرس دهی می‌کنند(مثلاً اهواز - جاده کوت عبدالله کوی شریعتی و..) مناطقی که در این مسیر هستند عبارت‌اند از: آخر اسفالت - کوی مشعلی - کوی مدرس(خروسی) - بهشت شهدا- اسلام آباد - شکاره ۱ و ۲ - کانتکس - درویش آباد - گاومیش آباد - منطقه کوت عبدالله - آریا - خزامی - گندمکار - کوت نواصر - جنگیه و.. می‌باشند.کوت عبدالله فعلی یا همان منطقه ء کوت عبدالله قدیمیترین بخش ناحیه جنوب شرق اهواز بحساب می آید و قدیمیترین منازل این منطقه نیز بعضا" پابرجا می باشند از جمله منزل حاج دویلی نیسی که یکی از قدیمیترین منازل آن منطقه است و قبل از آن یک کوه دراین مکان بوده که صاحب این خانه یعنی پدر حاج دویلی آنرا خراب نمودومنزل فعلی رااحتمالا" در سال 1302 شمسی ساخت.

***

شماره مطلب : ۱۵

+ نوشته شده در  شنبه پانزدهم بهمن ۱۳۹۰ساعت 13:45  توسط ف.علوي  | 

عالی : بارندگی

     باران اهواز هر چند دیر هنگام ولی خیلی به دل نشست.گیرم که طبق معمول مسؤولان شهر غافلگير شدند و آبگيري تعدادي خيابان ها و قطع برق بعضي محله ها را به دنبال داشت اما اين موضوع باعث نشذ كه از بارندگي و هواي پاك و آسمان شفاف و فيروزه اي پس از ان لذت نبريم.

خوب : نورپردازي پل نادري

     پنجشنبه شب كه از كنار پل نادري در بلوار ساحلي مي گذشتم خيلي از تماشاي نورپردازي اين پل لذت بردم.نورپردازي با چراغ هاي رنگي ال اي دي كه مرتب رنگ عوض مي كردند منظره ي دل انگيزي داشت.با تشكر از مبتكر اين طرح!

متوسط : مسدود شدن خروجي پل كيانپارس

     از سمت فلكه نخل به طرف كيانپارس نرسيده به پل اقدام به ساخت يك خروجي گرديد.حتماً هزينه ي زيادي هم بابت اين كار صرف  شد.ولي افسوس با چند نيوجرسي اين خروجي را مسدود كردند.اين هم نتيجه ي كار بي مطالعه و اتلاف هزينه هاي بي حاصل از جيب شهروندان توسط شهرداري محترم!!

ضعيف : قتل در بلوار ساحلي

     چهارشنبه ۱۲/۱۱/۹۰ پيكر يك استاد سابق دانشگاه و عضو سازمان نظام مهندسي به نام مهندس نادر صفاريان در خودرو اش در بلوار ساحلي كشف مي شود.در حالي كه مسموم و رگ هاي دستش بريده شده بودند.اين فاجعه قلب خيلي ها را به درد آورده است.حداقل انتظار ، كشف حقيقت و دستگيري و مجازات عاملان اين فاجعه است.

شماره مطلب : 14

+ نوشته شده در  شنبه پانزدهم بهمن ۱۳۹۰ساعت 8:43  توسط ف.علوي  | 

این ۲ وب سایت را حتماْ ببینید خیلی جالب و پرمحتوا هستند:

  1.  www.taryana.ir  : انجمن تاريانا
  2. http://sokhango.blogfa.com : سخنگو

هر دو سايت با مديريت آقاي مجتبي گهستوني منتشر مي شوند.

***

شماره مطلب : ۱۳

 

+ نوشته شده در  چهارشنبه دوازدهم بهمن ۱۳۹۰ساعت 8:23  توسط ف.علوي  | 

    این باران زیبا هوای شهرمان را بسیار دلپذیر کرده.در فضای باز بایستی و نفس عمیق بکشی و هوای پاک و بی غبار را وارد ریه هایت کنی.چه احساس نشاطی دارد.

***

شماره مطلب : ۱۲

+ نوشته شده در  چهارشنبه دوازدهم بهمن ۱۳۹۰ساعت 8:8  توسط ف.علوي  | 

مجتبی گهستونی: تالار نمایش پارس اهواز که در زمان جنگ به نام شهید زمانی نامگذاری شده بود با خاک یکسان شد.

ظهر روز چهارشنبه پنجمن بهمن ماه هنگام عبور از فلکه ساعت با ساختمان تخریب شده ای مواجه شدم که می توانست به یکی از مکان های فرهنگی اهواز تبدیل شود و اهمیت گذشته خود را بازیابد. این تالار که مابین فلکه ساعت و ساختمان های دادگستری خوزستان قرار دارد در پیش از انقلاب به تیم فوتبال پارس تعلق داشت که بعدها در اختیار شهربانی و نیروی انتظامی قرار گرفت. به گفته بعضی از پیشکسوتان تاتر استان در پیش از انقلاب در این تالار که بیش از 500 نفر گنجایش داشت علاوه بر تمرین ها و اجراهای تئاتری، چندین جشنواره استانی نیز برپا شد.سالن نمایش این مجموعه در زمان جنگ علاوه بر اینکه مورد استفاده جلسات تمرین و اجرای نمایش بود به یکی از مقرهای تدارکات جنگ و مدتی نیز به سردخانه شهدا تبدیل شد.

در دهه 70 به بعد از این سالن به عنوان مجموعه ورزشی نیروی انتظامی و دیگر فعالیت های اداری استفاده می شدکه با توجه به نیاز شهر اهواز به بهره برداری از سالن های نمایشی از روز سه شنبه چهارم بهمن ماه تخریب آن آغاز شد و هم اکنون عملیات خاک برداری آن در دست اقدام است.

برگرفته از وبلاگ سخنگو : http://sokhango.blogfa.com/

* * *

شماره مطلب : ۱۱

+ نوشته شده در  یکشنبه نهم بهمن ۱۳۹۰ساعت 12:17  توسط ف.علوي  | 

     محلهٔ آسیه آباد (آسیاباد هم نوشته‌اند) در بخش شرقی اهواز قرار گرفته و دارای حدود ۵۰ هزار نفر جمعیت است. وجه تسمیه آسیه آباد از آسیه دختر شیخ قبیله نبهان بوده که مالک این اراضی بود و به مرور زمان این اراضی را به مردم فروخت . کل محله روی دامنهٔ تپه‌ای قرار گرفته و دارای شیبی از شمال به جنوب است. بسیاری از ساکنان قدیمی این محله کارکنان شرکت نفت هستند.

خیابان های این محله به لین معروفند که در زبان انگلیسی به معنای کوچه است.هر لین یک شماره دارد.که از لین یک در شمالی ترین بخش تا لین ۲۰ ادامه دارد.آسیه آباد محله ای پر جمعیت و فقیر نشین است و بازار میوه و تره بار معروفی دارد.در جنوب این محله تپه ی بیسیم، كه مي گويند تپه باستاني از زمان ساسانيان است ،  و محله ی حصیرآباد قرار دارد.

تپه باستاني آسيه آباد كه در آن دخمه ها و آثار باستاني يافت شده است. 

***

شماره مطلب : ۱۰

+ نوشته شده در  یکشنبه نهم بهمن ۱۳۹۰ساعت 12:14  توسط ف.علوي  | 

از اين هفته شنبه ها ۴ موضوع در اهواز رتبه بندي مي شوند.اين موضوع ها شامل همه چيزي مي تواند باشد.

عالي : ۲ روز تعطيلي و پايان ماه هاي سوگواري

۲ روز تعطيلي كه عملاً تمام هفته را به تعطيلي كشاند عليرغم سوگواري خيلي مزه داد.روز ۵ شنبه هم كه صداي بوق كاروان هاي عروسي تا نيمه شب بلند بود.انگار خانواده ها براي اين تاريخ لحظه شماري مي كردند.

خوب : هواي اهواز

هوا كمي سرد ولي در مجموع خوب و دلپذير بود.چنين هوايي براي ما اهوازي ها غنيمت است.اگر سردتان شد كمي تصور تير و مرداد را بكنيد حتماً گرمتان مي شود!!!

متوسط : جمع آوري زباله هاي شهري

شهرداري محترم با بوق و كرنا و تبليغات اعلام كرده جهت پاكيزگي و نظافت شهر ، مردم زباله هاي خود را ساعت ۹ شب دم در بگذارند.مردم هم گوش كردند.اما عليرغم اين همكاري مردم متأسفانه تا پاسي از نيمه شب هم زباله دم در قرار دارندو منطره چندش آوري در خيابان ها درست شده است.

ضعيف : پل هشتم اهواز

اين پل قرار است دهه ي فجر افتتاح شود.مديريت زمان بندي ساخت اين پل رتبه ي ضعيف مي گيرد.گيرم به هر علتي باشد.تغييرات پي در پي شهردار ، نبودن اعتبار ،  . . . اين پل سال ها پيش مي بايد افتتاح مي شد كه نشد.اميدوارم پل نهم كه توسط راه و ترابري در حال ساخت است در زمان مقرر به هبره برداري برسد.

شماره مطلب : ۸

+ نوشته شده در  شنبه هشتم بهمن ۱۳۹۰ساعت 11:8  توسط ف.علوي  | 

پاداد یا پادادشهر یکی از محلات به نسبت قدیمی شهر اهواز است.

این منطقه دارای ۱۸ خیابان است و در گذشته جزو محلات اعیان نشین شهر به حساب می‌آمد. پاداد یا همان پادادشهر در اوایل دهه پنجاه خورشیدی بر پا شد. تا پیش از شکل گیری این محله، منطقه مذکور شبیه بیابان و خالی از سکنه بود. در آن زمان کمتر ساختمانهای نوساز از زمین سر بر می‌آوردند. چند سال بعد در اواسط دهه ۵۰ خورشیدی، خیابانهای ۱۸ گانه پادادشهر که با همکاری دو شرکت پاداد و تیتلاس ساخته شده بود، شکل یک محله را به خود گرفت.ولی در حال حاضر گسترش بسیاری پیدا کرده‌است.و درآینده نزدیک فاز ۵ آن (منازل نیشکر و جهاد) نیز مسکونی خواهد شد. در دوران جنگ ایران و عراق این محله مورد حملات گسترده ارتش عراق قرار گرفت و بسیاری از مردم محله در این حملات کشته شدند.

اهواز

میدان دولفین در پادادشهر(برگرفته از وبلاگ حامد کسایی)

پاداد شهر شامل خیابان اصلی جواد الائمه و ۱۸ خیابان فرعی می باشد.در ۲۰ سال اخیر این محله گسترش یافته و شامل فاز ۲ و ۳ و ۴ و ۵ و . . . شده است.مسجد جوادالائمه یکی از معروف ترین و شلوغ ترین مسجدهای اهواز و خانه ي معلم در اين محله قراردارند.

شماره مطلب : ۷ 

+ نوشته شده در  شنبه هشتم بهمن ۱۳۹۰ساعت 10:49  توسط ف.علوي  |